KAIZEN AIKIDO

ZANSHIN KARATE

Szukaj

AIKIDO


 

 KAIZEN - według filozofii japońskiej, to proces ciągłego doskonalenia i dążenia do celu małymi krokami poprzez eliminację błędów. 


  

AI – harmoniaKaligrafia Aikido wykonana przez Morihei Ueshiba O'Sensei

KI – siła wewnętrzna

DO – droga, czyli droga do zharmonizowania siły wewnętrznej.

 Aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego, w której głównym celem jest filozofia pojmowania życia. Powszechnie uważa się, że aikido jest czymś więcej, niż jednym z wielu systemów walki. Mówi się, że aikido to sztuka wojenna bez walki, a w technikach i sposobach poruszania splatają się elementy psychologii i filozofii.

Taktyka aikido polega na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni, rzutów itp. Płynność, precyzja i skuteczność ruchów sprawia, że dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami. Podstawą obrony jest zejście z linii ataku poprzez zwrot lub całkowity obrót ciała. Aikidoka nie przeciwstawia się ciosom napastnika, lecz unika ich. Umożliwia to obezwładnienie go, nagłe pozbawienie równowagi i przewagi, jaką dawał atak. Pamiętajmy, że w aikido, sztuce defensywnej, reakcja jest wynikiem akcji.

Aikido w mistrzowskim wykonaniu jest nie tylko bardzo skuteczną sztuką samoobrony, ale ma również niezwykłe wartości estetyczne. Z podziwem i zachwytem można przyglądać się finezyjnym ruchom mistrza, który odpiera najdziksze nawet ataki z niezwykłą płynnością i gracją.

Dźwignie to bolesne skręcenia nadgarstków, uciskanie splotów nerwowych, bądź dźwignie zakładane na barki łokcie. Aikido słynie z dźwigni nadgarstkowych, które doprowadzone do perfekcji są bardzo skuteczne. W dobrym aikido techniki ucisków i dźwigni są podobne w działaniu do masażu akumpresury. Poprzez przekaz pozytywnej energii mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Techniki aikido wykonuje się w trzech różnych układach tzw. SUWARI WAZA – obaj ćwiczący siedzą, HANMI HANTACHI WAZA – broniący się siedzi, atakujący stoi, TACHI WAZA – obaj stoją.

W aikido uczymy posługiwać się bronią:

JO – kij długości ok. 120 cm

BOKEN – drewniana atrapa miecza samurajskiego

TANTO – krótki miecz, sztylet, nóż

 AAI POLSKA 

 Certyfikat Aikikai Foundation 

Nawigacja